Najczęściej zadawane pytania
Szczegóły w zakładce Centrum pomocy
Portal jest stworzony dla promowania niezależnych twórców filmowych. W momencie umieszczania filmu w serwisie konieczne jest zaznaczenie filmu jako produkcji autorskiej. Filmy nie oznaczone jako produkcje twórców niezależnych nie będą brały udziału w rankingu i trafiały do ramówki kanału głównego.
Ponadto jeśli film jest oznaczony przez autora jako “tylko dla dorosłych” (znacznik od 18-tu lat) wówczas będzie trafiał do ramówki kanału głównego tylko w godzinach pomiędzy 22:00 a 6:00.
Uploader to każdy zarejestrowany użytkownik serwisu, który umieścił co najmniej jeden film w portalu. W momencie dodawania filmu można oznaczyć niezależnie od właściciela konta autora tego filmu. Jest to o tyle ważne, że podczas emisji filmu w kanale głównym w pierwszej kolejności wyświetla się autor filmu, a dopiero w przypadku nie wypełnienia tego pola pobierana jest nazwa uploader’a.
Umieszczenie avatara użytkownika w serwisie powoduje, że oprócz oznaczenia w portalu, będzie się on także wyświetlał w telewizji podczas emisji filmów tego autora.
Zgodnie z zasadami serwisu, aby zostać udziałowcem filmu, nie wystarczy zagłosować na film posiadanymi darmowymi żetonami. Aby system zaliczał zarobione żetony, to wymagany jest co najmniej jednorazowy zakup żetonów, przy pomocy e-płatności w celu uzyskania rangi inwestora. Zakup wiekszej ilości żetonów powoduje dodatkowe korzyści. Szczegóły opisane zostały w zakładce centrum pomocy przy opisie rangi inwestora .
Warto wyszukiwać nowości, gdyż za emisję premierową dla twórcy jak i dla udziałowców wypłacana jest stukrotna stawka.
Warto głosować zgodnie ze swoim gustem, ale należy pamiętać, że jeśli film jest popularny wśród widzów, to będzie miał szansę częściej trafiać do ramówki, i nasze wpływy będą zdecydowanie częstsze. Jednak przy większej popularności filmu wśród udziałowców z kolei nasze udziały będą proporcjonalnie niższe. I analogicznie odwrotnie przy filmach mniej popularnych, rzadsza emisja, ale możliwość większych wpływów. Szukajcie złotego środka :)
Warto wspierać twórców, którzy są popularni w serwisie, gdyż Wasze wsparcie będzie ich motywować do dalszej produkcji i udostępniania filmów oraz podnoszenia ich rankingu.
W tym celu prosimy posłużyć się poniższymi zapisami z rozporządzenia KRRiT:
1. Kryteria kwalifikowania audycji oraz innych przekazów
Załącznik nr 1 do rozporządzenia charakteryzuje poszczególne kategorie wiekowe i opisuje audycje lub inne przekazy z punktu widzenia czterech elementów, ważnych dla rozwoju małoletnich:
1) prezentowanej wizji świata;
2) ocen moralnych;
3) wywoływanych emocji;
4) wzorów zachowań.
2. Cechy oraz szczegółowe warunki kwalifikowania audycji lub innych przekazów
I kategoria - bez ograniczeń wiekowych
Kategoria I zawiera audycje lub inne przekazy, które mogą oglądać wszyscy widzowie, w tym dzieci i młodzież. Są to audycje prezentujące zasadniczo pozytywny (lub opisany neutralnie) obraz świata, w łagodnym klimacie emocjonalnym, przedstawiające postawy prospołeczne i przyjazne nastawienie do ludzi, nasycone emocjami pozytywnymi, takimi jak: radość, zachwyt, szczęście, życzliwość. Może być pokazywana rywalizacja prowadzona w duchu sportowym o określonych regułach (z wykluczeniem scen drastycznych) i ukazywanie pozytywnych wzorów miłości bez obrazów seksualnych (np. romantycznej, opiekuńczej czy przyjacielskiej). Należy jednak mieć na względzie, że myślenie dzieci w wieku poniżej 12 lat ciągle jeszcze jest schematyczne, emocjonalność jest chwiejna, a system nerwowy łatwo ulega przeciążeniu. W tym okresie kształtuje się podstawowy stosunek do świata, zdolność krytycyzmu jest bardzo niska, a tendencja do ulegania sugestii i naśladowania osób z otoczenia i bohaterów fikcyjnych bardzo silna. W związku z tym małoletni poniżej 12 lat nie powinni oglądać audycji lub innych przekazów:
a) prezentujących obraz świata budzący lęk lub odrazę oraz negatywne nastawienie do innych osób i otoczenia, np. niszczenie, znęcanie się, przemoc, poniżanie, ignorowanie cierpienia, usprawiedliwianie zła - nawet jeśli przedstawione są w filmach animowanych, w sposób nierealistyczny lub mają charakter humorystyczny,
b) prezentujących treści, w których ocena moralna zachowania bohaterów wymaga wnikliwości oraz różnicowania przyczyn, intencji i motywacji, co nie jest możliwe do dokonania przez małoletnich w tym wieku, a także ukazujących obrazy o charakterze seksualnym (nagość, gesty seksualne itp.), których istoty małoletni nie może jeszcze zrozumieć,
c) budzących silne emocje, zwłaszcza negatywne, jak lęk, strach, przerażenie, złość, obrzydzenie, obojętność na cierpienia innych itp., co wywołuje u małoletniego rozchwianie emocjonalne, nadpobudliwość i nadruchliwość (na skutek przeciążenia układu nerwowego); zawierających nagromadzenie negatywnych faktów i zdarzeń takich jak przemoc czy wulgarne zachowanie, tworzących wizję świata wrogiego i zagrażającego, a kontakty międzyludzkie przedstawiających jako walkę i rywalizację,
d) pokazujących sceny przemocy i seksu, które w filmie obrazują jakąś ideę, której dziecko nie jest w stanie zrozumieć, gdyż spostrzega nie ogólne przesłanie, ale poszczególne sceny agresji, seksu i wulgarności,
e) powodujących silne podniecenie, związane z obrazami przemocy i niebezpiecznych rozrywek, a także rozbudzających zainteresowanie seksem, a więc obrazów nagości i zbliżeń intymnych, a zwłaszcza takich, które ukazują seks w oderwaniu od uczuć wyższych i stanowią wadliwe wzorce zachowań seksualnych,
f) zawierających treści wymienione w kategoriach wiekowych II, III, IV.
II kategoria - od lat 12
Dzieci w wieku dorastania charakteryzują się nadal dużą pobudliwością emocjonalną, skłonnością do skrajnych ocen i pochopnych uogólnień, do impulsywnych zachowań i do podejmowania ryzykownych działań. Starają się demonstrować swoją dorosłość, bez głębszego zrozumienia, na czym ona polega. Są krytyczne w stosunku do rodziców i nauczycieli, a jednocześnie poszukują atrakcyjnych idoli, których bezkrytycznie naśladują. Są konformistyczne, dlatego bardziej liczą się z normami grup rówieśniczych niż z normami ogólnospołecznymi. W związku z tym małoletni poniżej lat 16 nie powinni oglądać audycji lub innych przekazów:
a) pokazujących wypaczone formy współżycia społecznego (albo koegzystencji ludzi) i sprowadzających wizję świata do przemocy i erotyki, a zwłaszcza prezentujących je w sposób prymitywny i brutalny oraz ukazujący obrazy aktywności seksualnej w oderwaniu od uczuć wyższych,
b) dających uproszczoną wizję dorosłości eksponującą nadmiernie: siłę fizyczną, używanie przemocy zwłaszcza demonstrowanej w rolach społecznych (nauczyciel, rodzice itp.),
c) pokazujących moralnie naganne zachowania i postawy bez ocen etycznych oraz moralne obwinianie ofiary za to, że została skrzywdzona, a także przedstawiających nadmierną koncentrację na posiadaniu pieniędzy i dóbr materialnych, d) dostarczających silnych wrażeń i emocji związanych z przemocą i seksem, a zwłaszcza przedstawiających obrazy agresji i okrucieństwa, mogące skłaniać do zachowań moralnie nagannych, przez prezentowanie postaci atrakcyjnych, a jednocześnie będących wzorcem zachowań negatywnych, np. picia alkoholu, używania wulgarnych wyrażeń i gestów, brutalności, zażywania narkotyków, przemocy itp.
III kategoria - od lat 16
U małoletnich od 16 do 18 roku życia następuje stopniowa integracja funkcji psychicznych, kształtują się większa samodzielność, tendencje do poznania siebie i projektowanie swojego dorosłego życia. Jednakże małoletnich w tym wieku nadal cechuje duża wrażliwość i labilność emocjonalna, tendencja do przeceniania poziomu własnej dojrzałości, do podejmowania ważnych życiowo decyzji bez zrozumienia ich następstw i konsekwencji oraz do uproszczonego rozstrzygania skomplikowanych spraw egzystencjalnych. Małoletni poniżej lat 18 nie powinni oglądać audycji lub innych przekazów zawierających sceny lub treści:
a) pokazujące jednostronnie przywileje życia dorosłych przy równoczesnym pomijaniu obowiązków, pracy, zobowiązań, i ważnych życiowo decyzji przy pomijaniu ich konsekwencji, zawierające społeczne usprawiedliwianie agresji, wulgarności, uprzedzeń i negatywnych stereotypów społecznych, pokazywanie seksu, agresji i łamania norm moralnych jako źródła sukcesu życiowego,
b) prezentujące wadliwy obraz natury ludzkiej polegający na szukaniu tylko egoistycznych przyjemności, dążeniu do sukcesu za wszelką cenę z wykorzystywaniem innych osób dla własnych celów, usprawiedliwiające przemoc, traktujące seks jako źródło dominacji.
IV kategoria - od lat 18
Kategoria ta obejmuje audycje lub inne przekazy, zawierające seks, zwłaszcza prezentowany w oderwaniu od emocjonalnych potrzeb człowieka, bezzasadną przemoc, czy też audycje promujące jednoznacznie wadliwe zachowania wobec innych ludzi. Treści prezentujące pozornie atrakcyjne postaci (np. pod względem urody, bogactwa, sukcesu, siły fizycznej, sprawności seksualnej), postępujące wobec innych w sposób moralnie naganny, agresywny, nieuczciwy i wulgarny, bez żadnej oceny niewłaściwości takiego zachowania, jak również jakiekolwiek nagradzanie przejawów społecznej patologii muszą być kwalifikowane do IV kategorii, czyli treści przeznaczonych dla osób powyżej 18 roku życia.
Żetelny opis filmu, zwłaszcza zawierający istotne słowa kluczowe umożliwi wyszukiwanie Waszych produkcji za pomocą wyszukiwarek. Dzięki temu zwiększy się popularność Waszych produkcji a w konsekwencji częstsza emisja w kanale głównym i zyski :)
Link referencyjny dla Twojego konta jest dostępny w ustawienia -> konto.